Кам’янська міська бібліотека ім Т.Г. Шевченка

Вітаємо Вас на сайті нашої бібліотеки

Бібліотека

Наше місто

Скульптури та пам’ятники центральної площі в Дніпродзержинську-Кам’янському

 

 

Починалося все з класики. На цьому фото з газети «Дзержинець» від 29 січня 1953 року бачимо новий житловий будинок металургійного заводу та скульптури «невільників» Мікеланджело на Транспортній площі:
 
 
«Помнится, что после войны вход на бульвар со стороны Транспортной площади украшали две копии скульптур… Микеланджело Буонаротти «Умирающий раб» и «Восставший раб». Динамичность этих статических скульптур меня настолько поразила, что я увлекся творчеством этого незаурядного художника и навсегда стал поклонником его таланта» (І. В. Подзерко, «Мой город»).

Згодом замість них встановили статуї будівельників – робітника і робітниці:

 
 
Транспортна площа. Із фотонарису «Дніпродзержинськ» 1958 року
 
 
Фото звідси
 
У 1958 році на площі було зведено головний міський пам’ятник Леніну авторства видатного скульптора, уродженця міста Івана Гавриловича Першудчева:
 
 
З листівки 1961 року
 
Відтоді площа отримала ім’я Леніна. Скульптури ж будівельників перенесли на її протилежну сторону:
 
 
Знімок 1973 (?) року, автор невідомий
 
На фото з альбома «Дніпродзержинськ» 1975 року в сквері видно скульптуру будівельника:
 
 
Швидше за все, ці статуї прибрали під час масштабної реконструкції всього скверу, що відбулася в середині 70-х із нагоди встановлення бюста Брежнєва. Тоді ж було впорядковано й територію навколо пам’ятника Леніну:
 
 
 
 
З листівки 1989 року
 
За тим кварталом зі шпилястою вежею – центральний міський ринок. Тож у народі про пам’ятник казали: Ленін несе плащ і кашкета на базар продавати. А може, скульптор так і задумував? У будь-якому разі, він постарався зробити образ максимально людяним.
 

  Пам’ятник перестав існувати 22 лютого 2014 року. А 1 травня того ж року місцеві комуністи увінчали п’єдестал бюстом вождя пролетаріату, достоту поп-артівського забарвлення (незабаром цей бюст зник):

Згодом громадські активісти встановили на площі камінь у пам'ять про загиблих за Україну. Наступного, 2015 року площу Леніна було перейменовано на майдан Героїв: