Кам’янська міська бібліотека ім Т.Г. Шевченка

Вітаємо Вас на сайті нашої бібліотеки

Бібліотека

Наше місто

Крікент Рудольф Карлович


Рудольф Карлович Крікент (01.05.1898-1963) - видатний хірург.

1916 року Рудольф  Крікент закінчив чоловічу класичну гімназію Кам'янського з золотою медаллю.

Після закінчення Одеського медичного інституту 1923 року Крікент повернувся до Кам'янского. Протягом трьох років Рудольф Карлович працював ординатором хірургічного відділу Кам'янської робітничої лікарні, де була закладена основа майбутньої  діяльності хірурга та вченого.

1926 року його обирають ординатором  хірургічної клініки Дніпропетровського медінституту. По закінченні клінічної ординатури  молодого фахівця направляють до Адамівської лікарні  Божедарівського району.

1930 року  Р. Крікента обирають асистентом факультетської  хірургічної клініки Дніпропетровського медичного інституту.

З 1931 по 1934 рік він хірург  Мало-Янисольської лікарні на Маріупольщині.

1934 рік приніс Рудольфу Крікенту нове призначення у Кам'янському – місце ординатора хірургічного відділення першої міської лікарні. А вже через рік він отримав посаду асистента  хірургічної клініки Дніпропетровського медичного інституту.

1936 року Рудольф Карлович захистив роботу на вчений ступінь кандидата медичних наук,який затвердила Вища атестаційна комісія при комітеті у справах вищої школи. Тема кандидатської дисертації вченого з Кам'янського – «Изменения со стороны сосудистой системы при спинномозговой анестезии». 1939 року  Рада професорів Дніпропетровського медінституту одностайно присудила Крікенту звання доцента. В листопаді 1939 року Рудольф Карлович отримав нове призначення до Першого Харківського медичного інституту, де  підготував докторську дисертацію, присвячену пластичній  пересадці  органів і тканин.

Проте захистити дисертацію не вдалося. Почалася Друга світова війна. 12 жовтня 1941 року хірурга Харківського медінституту заарештували за видуманим  доносом, із якого випливало, що він порушив правила світломаскування і засудили до восьми років позбавлення волі.

Після відбуття шестирічного терміну  Рудольф  Карлович  Крікент повернувся  до Кам'янського.

Тут почалась його  діяльність у першій міській лікарні, де він завідував хірургічним відділенням. Рудольф Карлович вимагав від молодих колег ширше дивитися на поле своєї діяльності, намагатися зрозуміти процеси, які відбуваються в глибинах людського організму, щоб хірургічне втручання принесло хворому користь. Сам Рудольф Карлович міг після напруженого робочого дня просидіти ніч біля ліжка пацієнта, слідкуючи за його станом. Для нього це було цілком природньо, бо вищою цінність була людина, її здоров'я, а головним у житті Рудольфа Крікента – його робота.

 Починаючи з 1948 року, Р. К. Крікент вивчає травми грудної клітини в робітників  Придніпровськогометалургійного заводу. До 1959 року  Рудольф  Карлович зібрав і вивчив три тисячі  випадків таких пошкоджень. Як у вітчизняній, так і в зарубіжній практиці аналогів проведеної роботи за масштабами та глибиною досліджень просто не було.  Крікент підготував докторську дисертацію «Закрытые травмы грудной клетки мирного времени», яка являла собою велику й цінну працю для практики охорони здоров'я .

Доцент  Крікент   заохочував молодих хірургів шукати нестандартні рішення. Він багато працював сам, постійно вчився та вчив. Йому належить понад вісімдесят друкованих робіт із різних питань хірургії. Колеги, співробітники, а згодом – студенти називали Рудольфа Карловича «двічі професором». І в цих словах, повних поваги й данини його енциклопедичним знанням, не було перебільшення.

З другого січня 1948 року по тридцяте серпня 1956-го  Р. К. Крікент працював завідувачем хірургічного відділення першої міської лікарні міста й одночасно провідним хірургом шпиталю для інвалідів Другої світової війни, пізніше – головним хірургом 9-ї міської лікарні.

1956 року з'явилася можливість переїхати до Дніпропетровська.

Р. К. Крікент продовжив свою наукову та практичну діяльність як доцент 2-ї шпитальної хірургічної клініки професора Д. П. Чухрієнка, котрий зібрав кращих фахівців Дніпропетровської області. Для Рудольфа Карловича не існувало ніяких меж в хірургії чи гінекології. Він завжди знав усіх хворих у відділенні. З 1961 по 1963 рік кандидат медичних наук доцент Р. Крікент завідував кафедрою загальної хірургії Дніпропетровського медичного інституту, організованою на базі Другої робочої лікарні. За активної участі Рудольфа Крікента були закінчені та успішно захищені дві докторські та п'ять кандидатських дисертацій його колег.

Він увійшов в історію медицини завдяки своїм оригінальним ідеям і напрацюванням практично в кожному розділі хірургії. Його діяльність лікаря та наукові дослідження мають виняткове значення для хірургії Дніпропетровської області. Людина високої культури, він володів німецькою, французькою та латинською мовами, що дозволяло йому з молодості читати іноземні наукові статті в оригіналі та використовувати отримані знання в практичній роботі.