Кам’янська міська бібліотека ім Т.Г. Шевченка

Вітаємо Вас на сайті нашої бібліотеки

Бібліотека

Наше місто

Розарій – квітуча оаза Кам'янського

https://www.dnipro.libr.dp.ua/Rosary_Kamensky

Розарій – квітуча оаза Кам'янського

Україна, Дніпропетровська область, м. Кам'янське

  Дивної краси куточок живої природи – це справжня квіткова казка, екологічна оаза, унікальний сад, один із кращих зелених скверів міста.

  Гадаєте, що промислове місто – сіре та нецікаве? Ми готові переконати вас у протилежному! 
  У нашому місті, поруч зі сквером палацу культури «Хімік», є дивний куточок природи промислового Кам’янського – «Розарій», створений добрими руками робітників ПАТ «ДніпроАзот», чудовий сад безперервного цвітіння з дивовижними ландшафтами та унікальною флорою. Розарій не випадково називають місцевою «квітковою казкою»: прекрасні квіти тут майже у кожному куточку. 
  Він завжди був перлиною міста. Починаючи з середини весни і до пізньої осені в розарії завжди багато квітів, по всій території багато лавочок, є куточок для дітей, гарне місце для відпочинку. 

  Історичною квітучою стежиною

  Розарій закладений у 1975 році. Ідея створення живого саду-квітника в пам’ять про воїнів, полеглих на фронтах Другої світової війни, належить Валентині Федорівні Матчиній, колишньому головному архітектору підприємства. Підтримали її прагнення керівники хімічного підприємства, а втілити мрію в життя допомогли працівники всіх цехів і служб заводу. 
  Розарій працює в режимі зони відпочинку городян з весни до пізньої осені. Працівники розарію вкладають і серце, і душу, намагаючись зробити його якомога гарнішим. 
  Тут вирощують рослини для потреб озеленення території підприємства. За останні роки виконано значний обсяг робіт з реконструкції, освітлення, оновлення колекції рослин і створення цікавих паркових композицій. І які б складнощі не переживав «ДніпроАзот», адміністрація підприємства завжди знаходила кошти для благоустрою розарію. 
  Тривалий час це чарівне квіткове господарство очолювала Людмила Олексіївна Головко. Нині керує розарієм Лідія Григорівна Могила – майстер служби озеленення виробничо-господарського цеху. «У дитинстві мої друзі збирали хто марки, хто фантики, а я колекціонувала листівки з квітами», – згадує Лідія Олексіївна. У шкільному творі за темою: «Ким ти хочеш бути?» вона написала, що хоче вирощувати квіти. І ось через чверть століття її мрія здійснилася. 

  Сад безперервного цвітіння

  Разом із моїм колегою-бібліотекарем відділу абонемента, який є знавцем ботаніки, агрономії, дендрології, Андрієм Енбулатовим спекотним днем мандрували розарієм. Тут завжди буяє розмаїття природних барв. 
  У саду ростуть сорок видів декоративних рослин: троянди, магнолії, бузок, тюльпани, іриси, петунії, айстри, деревоподібні півонії тощо. 
  Є унікальні дерева. Це, в першу чергу, – модрина, струнке високе дерево родини соснових. Вона, на відміну від наших зимових красунь ялин, листопадне хвойне дерево. Восени її хвоя забарвлюється в золотаво-жовтий колір і опадає. 
  Добре прижилися рододендрони і самшит. Рододендрони – це ніжні і тендітні рослини. В них абсолютно різне за формою та кольором листя, але поєднує ці верескові рослини рясне та довге цвітіння дуже гарними, досить великими квітками. 
  Самшит, або друга його назва «буксус», – багаторічна вічнозелена рослина, яка своїм виглядом здатна радувати будь-кого протягом всього року. Він – найпоширеніший кущ у ландшафтному дизайні, його використовують для оформлення клумб, створення декоративності. 
  Квітнуть і наповнюють повітря неповторним ароматом 2500 трояндових кущів і жасмину. Милують зір чарівні канни – червоні, білі й жовті, а також айстри та хризантеми. Жовтим килимом прикрашає поляну вербозілля, що квіте дуже пишно і тривало. 
  На альпійській гірці затишно почуваються мальовничий арабіс і чарівні седуми (очитки), що в період цвітіння утворюють справжній гобелен із пишних квітів. Декоративні не тільки їхні квіти, але й яскраво забарвлені листочки. 
  Седум, квітка медонос, приваблює безліч бджіл, джмелів і метеликів. Забарвлення кольорів тагетеса, славнозвісних чорнобривців, украй різноманітне – всі відтінки жовтого, помаранчевого, червоного, білого, золотистого до коричневого кольору. 
  Сад поділений на алеї з чудовими назвами: «Галявина казок», «Здоров’я», галявини «Червоних тюльпанів» і «Жовтих лілій». 
  Дійсною родзинкою розарію є невеличкий штучний ставок із черепашками. В Україні зустрічається лише один вид — європейська болотна черепаха. Щороку їхня кількість у ставочку збільшується. Сьогодні я нарахувала 25. Але усім місця вистачає. 
  У розарії відчувається атмосфера турботи і позитиву. У його тінистих алеях дуже приємно відпочивати і заряджатися ароматом, енергією прекрасних рослин. 
  До розарію можна ходити щотижня і завжди побачите щось новеньке, дуже запашне і квітуче. 

  Тамара Шаламова
                 Бібліографія:
  Кудинов В.С. «ДнепрАзот»: Летопись борьбы и свершений. 1938–2003.– Днепродзержинск: Издательский комплекс ОАО «ДнепрАзот», 2004. – 140 с.
  ***
  Иванова Т. Волшебный сад // Відомості.– 2006.– 28 черв.– С. 5.
  Могила Л. Сад непрерывного цветения // Событие.– 2013.– 8 трав.– С.16.
  Масленко Ю. Зимняя поляна сказок // Событие.– 2010.– 17 февр.– С. 11.
  Попельнюк О. У царстві троянд живе казка // Зоря.– 2009.– 2 лип.– С. 16.
  Пташине містечко у розарії // Відомості.– 2009.– 8 квіт.– С. 4.
  ***
  Розарий ДнепрАзот [Електронний ресурс].– Режим доступу: https://www.101hotels.ru/recreation/ukraine/dneprodzerzhinsk/points/gard...
  Розарий Днепродзержинск-Каменское 2017 [Електронний ресурс].– Режим доступу: https://ua-films.com/v
  Радуй нас, розарий! [Електронний ресурс].– Режим доступу: http://www.azot.com.ua/ru/media-center/362/
  Розарий – цветочная сказка Днепродзержинска [Електронний ресурс].– Режим доступу:
  http://sobitie.com.ua/dneprodzerzhinsk/rozariy-cvetochnaya-skazka-dnepro...
  Розарий «ДнепрАзот» [Електронний ресурс].– Режим доступу:
  https://zruchno.travel/ObjectEntity/ObjectEntity?idCrm=5dece53d-f326-f29...