Житлово-комунальне господарство
Про зміни у порядку призначення житлових субсидій повідомили у Пенсійному фонді
18 квітня 2023 року Кабінет Міністр України ухвалив постанову «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо надання окремих видів грошової допомоги, пільг і житлових субсидій».
Як роз'яснили у ПФУ, документ передбачає, зокрема:
- можливість призначення субсидії особам, які не менше місяця перебували в полоні, що підтверджується відповідними відомостями та/або документами;
- у разі коли зареєстроване/задеклароване або фактичне місце проживання відмінне від адреси домогосподарства, під час призначення житлової субсидії не враховуються доходи осіб, які перебувають у полоні або вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду, або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти;
- можливість надавати у відомостях про особу адресу, за якою вона задекларована (раніше передбачалося використання лише зареєстрованого та фактичного місця проживання). При цьому житлова субсидія може призначатися тільки за одним місцем проживання людини – зареєстрованим, задекларованим або фактичним;
- длярозрахунку розміру житлових субсидій в опалювальний сезон домогосподарствам, які внаслідок збройної агресії російської федерації проти України залишилися без централізованого постачання теплової енергії та/або постачання природного газу і для обігріву житлових приміщень використовують побутові електроприлади, застосовуються соціальні нормативи на комунальну послугу з постачання та розподілу електричної енергії для індивідуального опалення (якщо домогосподарства знаходяться на територіях, де ведуться чи велися бойові дії або тимчасово окупованих територіях, визначених в наказі Мінреінтеграції від 22 грудня 2022 року № 309);
- обмеження строку, який надається для виправлення помилки в заяві та/або декларації на час хвороби заявника – відтепер такий строк можна подовжувати на час хвороби субсидіанта, але не довше ніж до дня закінчення опалювального або неопалювального сезону;
- зобов’язання протягом 30 календарних днів інформувати уповноважений орган, якщо особа із складу домогосподарства або член сім’ї особи із складу домогосподарства перебували за кордоном сукупно більш як 60 днів в періоді, за який враховуються доходи.
Більшість змін, пов’язаних зі запровадженням зазначених новацій, буде реалізовано органами Пенсійного фонду України без звернення громадян. Однак деяким одержувачам житлових субсидій для оформлення виплати з урахуванням нових умов і тим самим збільшення її розміру потрібно звернутись до Фонду. Зокрема, це стосується представників домогосподарств, у складі яких є особи, що перебувають/перебували в полоні, і це підтверджується відомостями та/або документами, наданими уповноваженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, державними реєстраторами, суб’єктами державної реєстрації, установами та організаціями в порядку та випадках, визначених законодавством.
Також громадянам, які одержують субсидії, нагадали про необхідність інформувати органи Фонду щодо змін у майновому стані чи складі родини, якщо це впливає на призначення субсидії.
Подати необхідні документи до Фонду можна в один із способів:
- особисто, звернувшись до обраного сервісного центру Пенсійного фонду України або до уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідних територіальних громад, центрів надання адміністративних послуг;
- поштою, на адресу органу Фонду;
- online – через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний застосунок «Пенсійний фонд» чи через портал «Дія».
КАК ОФОРМИТЬ СУБСИДИЮ СУПРУГАМ, ЗАРЕГИСТРИРОВАННЫМ ПО РАЗНЫМ АДРЕСАМ
По информации пресс-службы министерства, жилищная субсидия назначается с учетом количества зарегистрированных в жилом помещении (доме) лиц и рассчитывается на всех членов домохозяйства.
В состав домохозяйства входят лица, зарегистрированные в доме, на них рассчитываются социальные нормы жилья и социальные нормативы пользования жилищно-коммунальными услугами, и доходы их учитываются при назначении жилищной субсидии.
При назначении жилищной субсидии учитываются также доходы членов семьи, которые зарегистрированы по другому адресу. При этом социальные нормы жилья и социальные нормативы пользования жилищно-коммунальными услугами по адресу домохозяйства на таких лиц не рассчитываются.
- право власності;
- право володіння;
- право користування (сервітут);
- право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис);
- право забудови земельної ділянки (суперфіцій);
- право господарського відання;
- право оперативного управління;
- право постійного користування та право оренди земельної ділянки;
- право користування (оренди, найму) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами;
- іпотека;
- довірче управління майном;
- інші речові права відповідно до закону.
З 1 січня 2013 року процедура державної реєстрації прав стає простішою та зручнішою для власників, користувачів нерухомого майна.
Державна реєстрація прав проводитиметься державними реєстраторами прав на нерухоме майно відповідних реєстраційних служб, а також нотаріусами, як спеціальними суб’єктами, на яких покладаються функції державного реєстратора прав.
В спрощеному вигляді процедуру державної реєстрації прав можна зобразити в три кроки:
- подання документів для державної реєстрації прав заявником і отримання картки прийому заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень;
- проведення державної реєстрації прав (за відсутності підстав для відмови у її проведенні або зупиненні, чи зупиненні розгляду відповідної заяви);
- отримання документів про державну реєстрацію прав заявником.
Законодавством не передбачено переведення нежитлових приміщень у житлові. Відповідно до статей 6 – 8 Житлового кодексу Української РСР житлові будинки і приміщення призначаються для постійного проживання громадян. Надання приміщень у житлових будинках для потреб промислового характеру забороняється.
Якщо приміщення визнали непридатним для проживання, житлові будинки і приміщення переобладнуються для використання в інших цілях.
Єдиною умовою переведення житлових будинків або приміщень у нежитлові та навпаки є непридатність їх (або ж, навпаки, придатність) до проживання.
Порядок обстеження стану житлових будинків для встановлення їхньої відповідності санітарним нормам і технічним вимогам та визначення житлових будинків і приміщень непридатними для проживання встановлюється відповідно до Положення про порядок обстеження стану житлових будинків для встановлення їх відповідності санітарним нормам і технічним вимогам та визначення житлових будинків і приміщень непридатними для проживання встановлюється відповідно до Положення про порядок обстеження стану житлових будинків для встановлення їх відповідності санітарним і технічним вимогам та визнання житлових будинків і приміщень непридатними для проживання, затвердженого постановою Ради Міністрів Української РСР від 26.04.1984 р. №189.
Положенням про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженим наказом Держбуду від 05.12.2000 р. №273, встановлено порядок і умови надання дозволу на виконання будівельних робіт з нового будівництва, розширення, реконструкції, технічного переоснащення, реставрації, капітального ремонту об’єктів. Цей порядок є обов’язковим для застосування усіма суб’єктами будівництва незалежно від форм власності, відомчої належності та джерел фінансування. Дозвіл на виконання будівельних робіт надається Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю, яка одночасно веде реєстр наданих дозволів. Виконання таких робіт без дозволу забороняється.
Таким чином, для визнання нежитлового приміщення житловим необхідно звернутися до органів місцевого самоврядування з проханням створити комісію для встановлення відповідності санітарним і технічним вимогам приміщення, яке ви займаєте, придатним для проживання. Спірні питання можуть бути вирішені в судовому порядку.
Відповідно до пункту 5 статті 5 Закону «Про приватизацію державного житлового фонду» кожен громадянин має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлових чеків або з частковою доплатою один раз.
Безоплатна передача житла здійснюється з розрахунку 21 м2загальної площі на наймача та кожного члена сім’ї і додатково 10 м2 на сім’ю. Тобто в межах норми визначеної згаданим законодавством, громадяни мають право скористуватися правом приватизувати житло в повному обсязі один раз. Таке право може бути використане повністю і частинами. Хоча чинним законодавством не передбачено окремого нормативного документа щодо розрахунку «до приватизації» державного житлового фонду.
Згідно з частиною 2 статті 8 закону передача квартир здійснюється в спільну сумісну або часткову власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім’ї, які постійно мешкають у цій квартирі. В іншому випадку питання приватизації має вирішуватися в судовому порядку.