Заходи
Агітбригада - невеликий, зазвичай пересувний, самодіяльний чи професійний концертний колектив, репертуар якого будується на сучасному злободенному матеріалі.
Академія читацька - цикл заходів (уроків), присвячених навчанню користувачів основам інформаційної культури.
Акція - (від лат. Actio) дія, виступ (наприклад, політична акція, дипломатична акція).
PR - акція - різноманітні заходи, спрямовані на збільшення популярності бібліотеки (книги, письменника) для подальшого її (його) популярності.
Альманах - (від араб. Альманах - календар), захід про книги (твори, авторів) об'єднаних за тематичним, жанровим або іншими ознаками.
Арт-зустріч - зустріч з мистецтвом.
Арт-простір (виставковий зал) - мистецька акція (творчість), активно впроваджується в реальний простір, при цьому сам простір виступає як арт- об'єкт, або служить лише обрамленням для нього.
Арт-година - година мистецтва.
Асамблея - різновид літературного вечора, стилізована під епоху 18 століття. У Росії асамблею насаджував Петро I. На асамблеях танцювали, грали в шахи, пили каву і, на відміну від салонів 19 століття, практично не вели розумних розмов. В бібліотечних умовах можливі творчі виступи як читачів, так і бібліотекарів.
Асорті - захід з набором різноманітних тем і форм роботи.
Атака мозкова (мозковий штурм) - інтелектуальна гра, що вимагає від учасників в мінімальні терміни запропонувати ідеї (варіанти) вирішення певної задачі. Здійснюється шляхом вільного вираження думки учасників. Структура: визначення проблеми, висловлювання ідей, відбір ідей, розвиток рішень. Подібні ігри є ефективним методом колективного обговорення.
Аукціон знань - творчий захід, різновид вікторини,сприяє прищепленню інтересу до пізнання, розширенню кругозору, зростанню творчої активності учасників, придбанню знань усіма учасниками. Інтелектуальне розвага. На аукціоні «продається» питання чи приз і його можна «купити»: «покупка» відбувається шляхом пред'явлення будь-яких знань, затребуваних «продавцем». По суті, це відкрите змагання на краще знання теми - приз отримує той, хто відповість останнім. Зберігається атрибутика аукціону: кафедра, молоток, дзвіночок.
Аукціон інтелектуальний - інтелектуальне змагання, де можна «продати» і «купити» матеріалізовану в книзі, репродукції, платівці, фотографії, слайді духовну цінність. «Покупка » відбувається шляхом пред'явлення будь-яких знань, затребуваних «продавцем». Мета: зміцнення авторитету. Знання, стимулювання інтересу до інтелектуальних і художніх цінностей, джерел інформації.
Аукціон літературний - літературна гра, де копіюються правила справжніх аукціонів: виграє той, чий правильну відповідь на запропоноване запитання буде останнім і самим повним. У «торги» вступають знавці літературних творів. Самі начитані отримують можливість «купити» книгу. Для проведення гри необхідно заготовити книги для «продажу», а також питання, на які буде запропоновано відповісти учасникам аукціону. Наприклад; перерахувати назви книг, де в назвах зустрічається цифра (колір, ім'я, кличка тварини і т. д.). На аукціон можуть бути виставлені і «речі» літературних героїв.
Бал - літературно-музична композиція з підвищеною урочистістю, більш суворим етикетом і класичним набором тем, наступних в заздалегідь визначеним порядку.
Бал літературний - літературно-музична композиція з підвищеною урочистістю, більш суворим етикетом і класичним набором літературних тем, наступних в заздалегідь визначеним порядку.
Бал-маскарад - костюмований бал.
Балаганчик - маленьке, веселе, блазнівське дійство, явище подібне поданням по духу народного свята.
Бенефіс - захід, що влаштовується на честь одного автора (книги, твори, читача).
Бенефіс книги - захід, що влаштовується на честь однієї книги.
Бенефіс читача (бібліотекаря і т.п.) - це захід присвячено кращому читачеві. Заздалегідь можна оформити книжкову виставку улюблених книг читача. Читач, на честь якого проходить бенефіс, обов'язково виступає перед присутніми, розповідаючи про себе і прочитаних книгах. Часто такий захід готується у формі свята, де вшановують читача, який супроводжується музичними номерами ігровою програмою.
Бенефіс читаючої сім'ї - захід, що влаштовується на честь однієї сім'ї, яка визначається кращою читаючою родиною в бібліотеці.
Бесіда - діалогова форма масового заходу, яка починається повідомленням бібліотекаря і триває розмовою з аудиторією.
Бесіда-діалог - бесіда у формі діалогу двох ведучих.
Бесіда-диспут - бесіда з елементами диспуту (спору).
Бесіда- гра - бесіда з елементами гри.
Бесіда-обговорення - бесіда з елементами обговорення.
Бесіда-практикум - бесіда з практичними заняттями.
Бібліографічний огляд - короткий виклад будь-яких документів, розташованих у логічній послідовності. Розрізняють види за типами документів: огляд книг, огляд періодичних видань і т. д. Окремим видом є інформаційні огляди, огляди нових надходжень, які можуть бути універсальними і тематичними.
Бібліо-глобус - захід, присвячений книгам про історію, культуру, традиції різних країн, подорожах і мандрівників.
Бібліо-кафе - форма заходу, побудованого за типом кафе, де в меню замість блюд подаються книги наприклад «У «Бібліоменю» входять книги на будь-який смак: від класичних книжкових страв до самих смачних і вишуканих!»
Бібліокараван - цикл виїзних заходів, виставок, оглядів, об'єднаних однією темою, і представлених в різних організаціях і установах.
Бібліо-крос - акція, спрямована на залучення до читання книг з певної теми або за певний час, виграє той читач, який прочитає найбільшу кількість книг.
Бібліолото - захід, що проходить у вигляді гри «лото».
Бібліо-огляд контрастний - огляд, в який включені різні книги (контрастні) за стилем, жанром, темі (драйв-книга, релакс-книга, еліт-книга, статус- книга, книга -шок, книга -сенсація і т.д.).
Бібліо-шоу – бібліотечний захід - яскравий , показний, розрахований на галасливий зовнішній ефект.
Біржа інформаційна - спеціально організована розвага, яка сприяє розвитку інформаційно-бібліографічної ерудиції читачів, що імітує роботу біржі. Як відомо, біржа - місце оптового продажу товарів за зразками, де брокери (маклери) допомагають продати або придбати товар. Бібліотечний «товар» інформація про джерело (книгу, журнал, газету і т. д.). «Брокери» самі шукають товар, вивчають його і рекламують (продають). Роль брокерів виконують читачі. Вони ведуть «банківські книги» куди заносять замовлення - завдання для підготовки до біржових торгів; знайти цікаву книгу з певної тематики, відшукати в ній самий цікавий епізод, підготувати коротку розповідь про книгу. Бібліотекар переглядає записи, коригує їх, допомагає радою.
Бліц-опитування - дуже швидкий захід, що проводиться за короткий час.
Бліц-турнір - дуже швидкий захід, що проводиться за короткий час змаганням.
Бій - змагання між групами з використанням, наприклад взаємообміну знаннями.
Бій інтелектуальний - змагання знавців чого-небудь, інтелектуалів.
Бій ораторів - змагання ораторів.
Брейн-ринг - гра між двома (і більше) командами в відповіді на запитання. Їх перевага в тому, що вони припускають елемент змагальності, проходять в неформальній обстановці, дають можливість проявити себе і свої знання. Вони сприяють придбанню досвіду колективного мислення, розвивають швидкість реакції, дозволяють перевірити пізнання і начитаність цілого класу.
Бієнале книжкова - це виставка книг на певну тему, яка проходить раз на два роки.
Бюро літературних новинок - захід щодо просування новинок літератури серед читацької аудиторії, пропаганда кращих літературних імен, у тому числі через організацію творчих зустрічей.
Вернісаж - захід, присвячений художній творчості, що проводиться в урочистій обстановці, на якому присутні спеціально запрошені особи.
Вернісаж літературний - захід, присвячений ілюстраторам книг, що проводиться в урочистій обстановці.
Вечір - вечірнє зібрання для дружньої зустрічі з метою розваги; вечора можуть бути літературними, музичними, пісенними, танцювальними, поетичними, т.д.; організовуються, найчастіше, для старшокласників.
Мета: об'єднати учасників, залучити до мистецтва, літератури, читання.
Вечір бібліотечний - комплексний захід, що поєднує пізнавальні та цікаві елементи, міжособистісне спілкування учасників, художнє (літературне, образотворче, музичне) оформлення. Може бути на будь-яку тему: вечір історичний, вечір красного письменства, вечір загадковий, вечір краєзнавчий, вечір критики і вихвалянь, вечір відпочинку, вечір пам'яті, вечір-фантазія, вечір сім'ї, вечір сміху / гумору, вечір-зустріч, вечір-дискусія, вечір-комплімент і ін.
Вечір бібліографічний - вечір, присвячений бібліографії, з використанням бібліографічних методів і форм роботи.
Вечір запитань і відповідей - захід, що дозволяє учасникам отримати відповіді на важливі питання з «перших вуст», з офіційних джерел (представників органів місцевої влади, організацій, установ).
Вечір книги - присвячується фактам і подіям, викладеним у творах друку, а також життя і діяльності авторів. Можна познайомити читачів з громадським діячем, письменником, ученим, художником або розкрити один або декілька творів. Проводяться вечори, що знайомлять з діяльністю (творчістю) кількох осіб або цілої художньої школи. Вечір книги найкраще супроводжувати музикою або номерами художньої самодіяльності, підібраними з урахуванням теми і залучаючи професіоналів (по можливості). На вечорі можуть виступити автор книги і прототипи героїв, люди, що брали участь у подіях, описаних у книзі.
Вечір літературний - масовий захід, який присвячується творчості того чи іншого письменника або поета (найчастіше приурочується до ювілейних дат).
Вечір поезії - масовий захід, який присвячується поезії, може бути присвячений творчості одного поета чи окремій темі.
Вечір поетичного настрою - масовий захід, який присвячується поезії, супроводжується читанням віршів всіма присутніми або більшістю.
Вечір-аукціон - вечір з елементами аукціону.
Вечір-портрет - захід, мета якого розкрити різні грані особистості героя вечора, ознайомити читачів з його біографією і творчістю. Героєм вечора може бути місцевий старожил, заслужений лікар або педагог, народний умілець, письменник, художник, герой-земляк і т.п. Найбільший ефект захід приносить коли присутня герой вечора. Захід проводиться також як і літературний вечір.
Вечір-присвята - вечір, присвячений комусь або чомусь.
Вечір-реквієм, вечір пам'яті, присвячений сумним або трагічним датам історії.
Вечір художнього читання - спеціально організована програма виступів у неформальній обстановці. Читці один на один зі слухачами, без гриму, декорацій, бутафорії, світлових ефектів, виконують композиції з відомих творів, читають вірші чи оповідання.
Вечір-елегія - музичний або ліричний вечір, присвячений поетичним або музичним творам, перейнятим меланхолійним, сумним настроєм.
Гурман-вечір аматорів.... жанру - вечір, присвячений певному жанру літератури, підготовлений з урахуванням підкресленням («смакування») кращих сторін даного жанру.
Комільфо-вечір (вечір хороших манер) - вечір, присвячений етикету.
Вечірка літературна - зустріч друзів, знайомих (зазвичай увечері) для обговорення літературних творів, присвячена літературним темам, проведена в невимушеній, дружній обстановці.
Вечірка світська - зустріч друзів, знайомих (звичайно ввечері) для спільного проведення часу, відпочинку, розваги в невимушеній, дружній обстановці.
Відео-захід або його частина, пов'язане із записом і відтворенням відеоінформації, що несе інформацію про зображення і демонструє його.
Відео-вікторина - вікторина з використанням відео-фрагментів.
Відео-круїз - захід - подорож (круїз) з використанням відеоматеріалів.
Відео-лекторій - лекторій, що використовує відео-фрагменти.
Відеосалон - цикл заходів, де показуються відеоматеріали (фільми, кліпи і т.д.).
Відео-урок - урок, побудований за допомогою відеоматеріалу.
Відео-екскурсія - екскурсія, записана і відтворюється за допомогою відеоапаратури.
Відео-енциклопедія - захід, побудований по типу енциклопедії, за допомогою відеоматеріалу.
Візит - офіційне відвідування, з діловою метою.
Візитки літературні - захід, що складається з коротких характеристик будь-яких творів, книг, авторів, поданих у цікавій (можна театралізованої) формі.
Вікторина - пізнавальна гра, що складається з питань і відповідей на теми з різних областей знань з метою розширення освітнього кругозору присутніх. Підбір питань здійснюється з урахуванням віку присутніх, рівня їх знань. При проведенні вікторин можуть бути використані наочні засоби: картки, плакати, предмети і т.д., які можуть служити як «питаннями», так і «відповідями».
Вікторина - пошук - захід з елементами пошуку відповідей на цікаві питання за змістом художнього твору, фактами біографії письменника, подіям літературного життя, історії книги та літератури.
Вікторина сюжетна - інтелектуальна гра, побудована на основі цікавого сюжету, в який вплітаються питання. Сюжет може бути будь-яким: космічна подорож, морська регата, казковий, будівельний, фантастичний і т. д.
Експрес-вікторина - швидко (за короткий час) проведена вікторина.
Електронна вікторина - вікторина з застосуванням комп'ютерних технологій.
Вітражі – літературний захід про твори декоративного мистецтва образотворчого або орнаментального характеру.
Вітрина літературна - захід, підготовлений для демонстрації пропонованих книг, творів, засіб реклами даних книг, творів.
Зустріч - збори, що влаштовується з метою знайомства з ким-небудь, бесіди, обговорення, торжество з приводу прибуття кого-небудь.
Зустріч за самоваром (чайником)- зустріч в камерній обстановці з частуванням. Як правило, на фольклорну тему.
Зустріч літературна - зустріч, присвячена літературі.
Зустріч тематична - зустріч, присвячена якій-небудь темі.
Зустріч - інтерв'ю - зустріч, підготовлена і проведена у формі інтерв'ю.
Зустріч - презентація - офіційне представлення, відкриття чогось створеного, організованого (наприклад, презентація нового журналу, книги, організації і т. п.).
Зустріч читаючих людей (читачів) - збори в бібліотеці любителів і знавців книги, читання, з метою обговорити разом питання формування позитивного образу людини що читає.
Вибори літературні - захід, присвячений обранню шляхом голосування лідерів серед літературних героїв або імітація виборчої кампанії, де кандидатами виступають літературні герої.
Виставка - форма бібліотечного обслуговування шляхом наочної демонстрації документів, книг інших експозицій.
Газета - блискавка - особливий вид заходу, що містить екстрені повідомлення про якісь важливі події, які закликають до якнайшвидшого вирішення.
Газета говорить (усна) - читання вголос одним або декількома читачами статей та інформації з поточної преси.
Газета жива - театралізована вистава, заснована на газетному матеріалі або на гострих злободенних фактах життя, сценарій якої написаний, придуманий і поставлений з дотриманням жанрів журналістики.
Галерея - захід, побудований по типу послідовного ряду, низки образів, типів, тем.
Гід літературний - захід путівник по літературних місцях або книжкам, газетам, журналам (творам).
Глобус літературний - захід-розповідь про письменників різних країн.
Гороскоп літературний - захід, побудований по типу гороскопу, де література (книги, автори) підібрані за знаками того чи іншого гороскопу.
Година - захід, що інформує учасників з будь-якої теми. Наприклад, година історії година хорошої літератури, година музики, година пізнань і відкриттів, година поезії, година роздумів, година фантазії.
Година запитань і відповідей - захід, що проходить у формі діалогу і що дозволяє ставити цікаві питання читачами і отримувати на них відповіді.
Година цікавої книги - відмінність тут буде у виборі самої книги. Книга повинна бути не новою, а незаслужено забутою, але є цікава та вийшла в світ у попередні роки.
Година інформації - форма освітньої роботи серед читачів,спрямована на виховання громадянської культури молоді, формування її кругозору, соціальної зрілості.
Година спілкування - захід, присвячений розвитку навичок культури спілкування та коректному поводженню один з одним.
Гра – змагання - змагання за заздалегідь узгодженими і певними правилами. Демократичний вид діяльності, що імітує реальне життя з чіткими правилами та обмеженою тривалістю. Форма організації ігор різноманітна: дидактична, рольова, ділова, імітаційно-моделююча, інтелектуальна, розважальна і т.д.
Гра бібліографічна - спеціально організоване розвага, яка сприяє розвитку інформаційно-бібліографічної ерудиції читачів. Бібліографічні ігри стимулюють звернення дітей до довідкової літератури, бібліографічним посібникам, допомагають набути навички самостійної роботи з книгою.
Гра ділова - засіб формування цілісної системи організаційних, суспільних знань, умінь і навичок на основі моделювання. В основі - модель суспільно-корисної організаційної діяльності.
Гра інтелектуальна - гра, де успіх досягається за рахунок розумових здібностей людини, її розуму.
Гра тематична - масовий захід насичений ігровими елементами і присвячується якійсь темі. Наприклад, історична, екологічна, економічна, профорієнтаційна
гра-загадка, гра-фантазія.
Гра літературна - масовий захід насичений ігровими елементами і присвячений літературі. До літературних ігор відносяться: вікторини, літературні подорожі, конкурси кмітливих і начитаних, літературні аукціони, літературні загадки і шаради і т.д. Літературні ігри ділять на « рольові » (перевтілення в літературного героя) і «інтелектуальні» (в їх основі лежить процес « розгадування » книги, її автора, героїв).
Гра пізнавальна - гра націлена на пізнавальну діяльність її учасників.
Гра рольова - засіб моделювання відносин і ситуацій. За допомогою гри учасники стають героями ситуації (за вибором), моделюють її, виносячи на суд колективу.
Гра сімейна - гра між двома або кількома сімейними командами.
Гра - конкурс - захід, що сполучає в собі ігрові моменти з конкурсними завданнями.
Гра - вистава - комплексний захід, що сполучає в собі гру і театралізовану виставу
Гуляння народне - проведення часу великої кількості людей під відкритим небом з розвагами, танцями, в бібліотечній практиці зазвичай присвячено різним народним календарним святам (масляниця, святки і т. д.), супроводжується розповіддю і показом народних традицій.
Гурман-вечір аматорів.... жанру - вечір, присвячений певному жанру літератури, підготовлений з урахуванням підкреслення («смакування») кращих сторін даного жанру.
Дебати літературні - публічні суперечки при обговоренні літературних тем, обмін думками з літературних питань.
Дебют літературний - перша поява для публіки літературного твору або автора.
Дівич-вечір - зустріч, вечірка, на які збираються дівчата, жінки або може бути захід про книги, присвячені жінкам або написані жінками.
Дегустація літературних новинок.
Декада (тиждень) книги (галузі знань) - включає книжкові виставки, екскурсії та бесіди по них, бібліографічні огляди, Дні інформації, зустрічі з авторами, літературні вечори і т. п. Масові заходи проводяться протягом всього зазначеного терміну (тижня або декади). Мета - пропаганда літератури і знань, залучення до читання.
Декада молодого фахівця - цикл заходів, проведених протягом тижня і присвячених інформуванню фахівців.
День - комплексна форма заходів, включає в себе заходи, що проводяться в один день, і об'єднані однією темою.
День бібліотеки - цикл святкових, урочистих заходів, які проводяться протягом дня і присвячений бібліотеці. Це можуть бути екскурсії, огляди, ювілейні святкові заходи, ранки, вечори і т. д.
День бібліографії - комплексний захід, що забезпечує інформування користувачів про бібліографічні джерела пошуку літератури на основі використання рекомендаційних посібників та довідково-бібліографічного апарату. Включає виставку-перегляд, огляд, консультації.
День веселих витівок - комплексний захід, що включає ряд веселих, цікавих, розважальних заходів, що проводяться протягом дня.
День повернутої книги - комплексний захід, спрямований на роботу з боржниками.
День забудькуватого читача - акція, спрямована на роботу з боржниками, передбачається протягом дня повернення книг до бібліотеки без справляння штрафних санкцій.
День інформації - це комплексний захід, що передбачає інформацію про нову літературу, що надійшла до бібліотеки за певний період. Включає виставки, тематичні добірки літератури, бесіди або огляди про літературу, консультації.
День бібліотеки в школі - вихід співробітників бібліотеки в освітні установи з метою ознайомлення дітей з літературою (книгами та періодикою), як нової, так і з різних тем, наявної у фондах бібліотеки. Включає в себе: виставку книг, бібліографічні огляди та інформування про бібліотеку та її послуги через роздачу буклетів і закладок
День бібліотеки в дитячому садочку («Книжковий десант») - вихід співробітників бібліотеки в дитячі дошкільні установи з оглядами книг та періодики для педагогів, дітей і батьків. Можуть включати в себе по можливості: виставки дитячої літератури, лялькові вистави для дошкільнят, бесіди - консультації для батьків з виховання читацької культури у дітей, майстер-класи.
День школи в бібліотеці - проведення уроків на території бібліотеки. Викладачі визначають тему уроку, обговорюють її з бібліотекарями, а ті, в свою чергу, підключаються до проведення уроку: готують виставку та огляд книг, відеоряд.
День спеціаліста або День предметника - тематичні заходи для педагогів і фахівців, що працюють з дітьми, що проводяться районними методичними об'єднаннями на базі бібліотеки. Фахівці РМО визначають тему, співробітники бібліотеки оформляють виставку, готують бібліографічні списки. На самому заході педагогам даються методичні розробки, озвучується цікавий досвід, іноді проводяться показові уроки для учнів. Бібліотекарі проводять бібліографічні огляди літератури, діляться досвідом роботи бібліотеки з даної теми.
День взаємної інформації - в бібліотеку запрошуються представники різних установ, які доводять інформацію до читачів, а бібліотека інформує про літературу відповідної тематики, готує огляди та добірки.
День книги - це комплексний захід, що передбачає інформацію про будь-яку книгу, що заплановано презентувати.
День мудрості та довголіття (День літньої людини)
День відкритих дверей (бібліотеки) - включає екскурсії по бібліотеці, бесіди, книжкові виставки, ігрові програми, зустрічі з письменниками, цікавими людьми, концерти і т. д. Заходи проводяться протягом одного дня. Мета - залучення потенційних читачів і створення позитивного іміджу бібліотеки.
День професії - це комплексний захід для широкого інформування користувачів про професії. Включає виставки, відкриті перегляди літератури; бібліографічні огляди ; консультації з фахівцями конкретних професій ; широке обговорення професійних проблем, диспути ; екскурсії; демонструються кінофільми.
День фахівця - комплексний захід для широкого інформування користувачів про документи з конкретної спеціальності (медичних працівників, економістів, вчителів та інш.) або по міжгалузевій тематиці, що представляє інтерес для фахівців кількох професій. Включає виставки, відкриті перегляди літератури; бібліографічні огляди ; консультації з фахівцями конкретних професій; широке обговорення професійних проблем, диспути; екскурсії; покази кінофільмів.
День читацьких задоволень - комплексний захід, що включає в себе яскраві, святкові заходи, спрямовані на пропаганду книги та читання.
День читання (сімейного) - комплексний захід, присвячене сімейному читанню, проводиться протягом дня і включає в себе ряд заходів для всіх членів сім'ї.
Десант бібліотечний (наприклад, в школу, в дитячий садок) - виїзний захід з метою інформування користувачів даної установи.
Десант літературний - виїзний захід з метою інформування про літературу користувачів даної установи.
Дефіле книжкове (подіум літературний) - урочистий, величавий прохід по сцені учасників у яскравих, красивих костюмах, що демонструють при цьому книгу, можливо дефіле літературних героїв, книг (обкладинок).
Діалог - засіб реалізації предметно-інформаційної та цілісно-орієнтованої складової якостей освіти (можливість поділитися знаннями, бути почутим і зрозуміти реакцію на висловлене). Мета: сприяти комунікативній діяльності та формуванню навичок обміну думками.
Диліжанс літературний - заходи в ігровій формі, стилізація дороги або подорожі з обов'язковими зупинками - станціями, галявинами, островами, стежками, будиночками.
Диско-лекція – усна розповідь, що супроводжується відеорядом (показ слайдів, фрагментів відеофільмів) і спеціально підібраною музикою, супроводжувані бесідою, диспутом виставкою, диско-лекції є зручною формою популяризації книг.
Дискотека - музичний захід. Форми організації дискотек найрізноманітніші: тематичні, танцювальні. Організація вимагає добре оснащеної фонотеки, необхідної апаратури, відповідного обладнання та оформлення залу.
Дискусія - спеціально організований обмін думками (суперечка однодумців) по якомусь питанню (проблемі) для отримання інформаційного продукту у вигляді рішень. Структура: визначення теми, представлення учасників, пояснення умов дискусії, виступ основних учасників не більше 20 хвилин, запрошення до обговорення інших людей, підведення підсумків та короткий аналіз висловлювань. Необхідно дотримуватись регламенту та порядку денного під час дебатів. Доцільно включати в елементи дискусії в групові бесіди, бібліографічні огляди, лекції, особливо адресовані молоді.
Диспут - публічна суперечка. Зазвичай диспут присвячується обговоренню політичних чи моральних проблем. Головне при підготовці диспуту: врахувати інтереси, особливості конкретної аудиторії; правильно вибрати тему і чітко сформулювати основні питання ; організувати захід з пропаганди відповідної літератури.
Дуель літературна - захід в формі поєдинку, що відбувається за певними правилами, між двома противниками на літературні теми.
Екскурсія - вихід, поїздка, колективне відвідування визначних місць, як правило, культурно-просвітницького або навчально-демонстраційного характеру. Тематика різноманітна. Потрібна попередня підготовка з боку організатора та учасників, а також інструктаж з техніки безпеки і етикету.
Екскурсія по бібліотеці - екскурсія знайомить з бібліотекою в цілому каталогами та картотеками, з усіма відділами бібліотеки, акцентуючи увагу на функціях кожного підрозділу, і т.д. Важливо мати план екскурсії, текст екскурсовода і точний маршрут. Особливість екскурсій - наочність. Екскурсії по бібліотеці проводяться як для окремих читачів, так і для читацьких груп.
Екскурсія віртуальна - віртуальна екскурсія знайомить віддалених користувачів з тим чи іншим місцем.
Експозиція - виставка – якихось предметів (експонатів) розміщених для огляду у відповідності з певним порядком.
Експрес-огляд (обговорення) - огляд (обговорення), підготовлений або проведений за короткий час.
Експромт - захід-імпровізація або різного роду виступи,виконані без попередньої спеціальної підготовки.
Ерудит-шоу - гра, організована у формі вікторини (конкурсу знавців) з різних предметів.
Ескізи - кілька невеликих за розміром постановок, об'єднаних в один захід спільною ідеєю або темою.
Естафета - спільна діяльність групи учасників, обумовленою сюжетом, сценарієм, правилами.
Естет-шоу - яскраве уявлення, розважальна програма, присвячена мистецтву, прекрасного.
Етикет-клас - захід, присвячений навчанню і закріпленню правилам етикету.
Етюд бібліографічний – невеликий захід, присвячений якомусь окремому питанню бібліографії.
Журнал - захід, стилізований під періодичні видання.
Живий журнал - театралізована вистава, засноване на газетному матеріалі.
Журнал усний - активна форма пропаганди новинок друку. За змістом і структурою цей захід схожий на друкований журнал. Він складається з ряду розділів – «сторінок ». Кожна сторінка містить інформацію про літературу з певної теми і завершується рекомендацією друкованих джерел. Традиційний метод діяльності. Відмітна особливість - відображення актуальних, хвилюючих багатьох проблем, має періодичність.
Загадки літературні - це вгадування твору і автора за уривком з книги, за книжковою ілюстрацією, по портрету письменника і т.п. Необхідно чітко організувати систему відповідей, щоб уникнути образ і необ'єктивності оцінки.
Зірковий час - захід в ігровій формі, проводиться з певної теми. Складається з 3 турів, 1 і 2 тур гравці отримують питання по темі, гравець який швидше за всіх відповів на питання отримує зірку, в наступний тур проходять гравці, які отримали більше всіх зірок, в 3 тур проходять 2 учасники, їм дається завдання скласти якомога більше слів зі слова, відповідного заявленої теми. Перемагає той, хто складе більше слів.
Зорепад поетичний - захід, присвячений шедеврам поезії або популярним поетам, що вимагає читання віршів.
Захист проекту - представлення, в ході якого учасники або групи демонструють будь-які проекти. Як різновид - захист фантастичних проектів. Ролі учасників взаємодії: ведучий, глядач - комунікатор, демонстратор. Захисті проектів обов'язково передує підготовка до вистави - придумування, розробка та оформлення проекту.
Ігротека - захід з набором ігор, на одну або різні теми.
Імпровізація - створення художнього твору безпосередньо в процесі його виконання.
Інсценування (Постановка театралізована) - постановка інсценованого подання літературного твору.
Інтерв'ю - опитування людини з професійної або особистої тематики, який проводиться ведучим.
Інформ-дайджест - масовий захід, що містить короткий адаптований виклад популярних творів художньої літератури.
Інформ-досьє – захід що проводиться у формі збірника матеріалів про кого-небудь, про що-небудь.
Інформ-реліз - "випуск у світ", публічна демонстрація, публікація, повідомлення, можливо - сам демонстрований об'єкт. Зазвичай використовується в музиці (реліз альбому, пісні). Також у ЗМІ (прес-реліз, інтернет-реліз - повідомлення про будь-які новини, точки зору).
Інформина - це спеціально організований захід, що забезпечує інформування користувачів про зміст одного або групи видань, частіше як захоплююча інтелектуальна гра, яка розкриває і закріплює отримані знання учасників, часто проводиться по закріпленню бібліотечно-бібліографічних занять. Особливість даної форми є той факт, що інформаторами виступають самі читачі. Короткі інформаційні повідомлення присвячені окремим публікаціям журналу, альманахам, збіркам.
Інформхвилинка - коротке інформаційне повідомлення на яку-небудь тему.
Кабачок - театр мініатюр (жартівливих номерів) в антуражі «міні кафе » або « кабачок », «ресторанчик».
Каламбур літературний - захід, присвячений письменникам - однофамільцям або різним творам з однаковим сюжетом різних значень одного і того ж слова (або двох подібно звучать слів) з метою справити комічне враження.
Калейдоскоп - захід, побудований з швидкою зміною малих форм масової роботи (наприклад, вікторина, інформинутка, бліц, мінісценка і т.д).
Капусняк - це веселе самодіяльне подання з жартами, пародіями, віршами та піснями на будь-які теми.
Караван - захід з неодноразовою послідовною зміною тем та образів.
Караван вражень - захід з певної теми, що робить акцент на зміні вражень.
Караван історій - захід, що складається з найцікавіших історій, пов'язаних з найвідомішими людьми, історичними місцями, традиціями і подіями.
Караван книг - захід, присвячений презентації кількох книг як однієї, так і різної тематики. Наприклад, караван новинок, караван забутих книг.
Карнавал - свято з урочистою ходою, вуличним маскарадом, театралізованими іграми, костюмоване свято, в основі якого лежить літературний сценарій. У подібних святах мається на увазі масовість. У бібліотечному варіанті учасників може бути менше, зате кожному має знайтися місце в сценарії. Важлива умова ; всі учасники повинні бути в костюмах, інакше свято втрачає сенс.
Карнавал книг – костюмований театралізований захід, що демонструє кращі книги.
Карнавал літературний - карнавал, присвячений книгам, літературі, письменникам.
Карусель літературна - розважальний захід в ігровій формі на літературні теми, з швидкою і безперервною зміною конкурсів, завдань.
Кафе літературне - спеціально організована на одному майданчику розвага на літературні теми, що імітує застілля. Різновиди: вечірка, посиденьки салон, клуб, прийом, асамблея. Дана форма передбачає такі атрибути кафе, як столики, приглушене освітлення, частування і т.д.
Клуб - громадська організація, що об'єднує людей з метою спілкування на основі спільних політичних, наукових, літературних, художніх та інших інтересів.
Клуб читачів за інтересами - форма організації дозвілля. Можуть бути клуби любителів поезії, музики, літератури, клуби бібліофілів, овочівників, квітникарів, пропагандистів здорового способу життя, знавців і т.д. Бібліотекарі організовують клуби читачів і є обов'язковими учасниками (визначають теми чергової зустрічі, підбирають необхідну літературу та аудіовізуальні матеріали, готують огляди, допомагають доповідачам). Іноді заняття ведуть фахівці: співробітники музеїв, викладачі літератури, музики, агрономи, місцеві письменники і поети тощо. Види: клуб сімейного читання, клуб любителів чого-небудь, клуб літературний, клуб знавців, клуб дискусійний, клуб відео-мандрівників.
Клуб веселих і начитаних - пізнавально-розважальна командна гра-змагання на літературні теми. Зазвичай приймають участь дві команди підлітків по 10-15 чоловік.
Книжкові піжмурки - Бібліотекар пропонує дітям взяти книги для прочитання додому зі спеціальної добірки: книги обгорнуті щільним папером, і читач не бачить, яку книгу вибирає. За сміливість - отримує приз. При поверненні книги рекомендується поговорити з дитиною про прочитане. Ця форма роботи дозволяє оживити інтерес читачів до хороших, але незаслужено забутих книг.
КВН - змагання кількох одновікових команд, як правило, веселе, гумористичне. Структура КВН: привітання команд, розминка, конкурси, конкурс капітанів, конкурс на краще домашнє завдання.
Коктейль - вечірній, але не дуже урочистий захід, як правило, з напоями і фуршетом, що припускає легке невимушене спілкування на легкі теми.
Колаж - захід - суміш різнорідних елементів, яскраве і виразне повідомлення з обривків інших текстів.
Компас літературний - бібліографічна гра на будь-яку тему, присвячена пошуку будь-якої інформації, як правило, з практичними завданнями.
Композиція - захід, структура якого складається з поєднання елементів об'єднаних загальним задумом, ідеєю і утворюють гармонійну єдність. Твір, що включає різні види мистецтв (наприклад літературно-музична композиція) або складений з різних творів та уривків.
Конкурс - особисте або командне змагання з метою виявлення найкращих учасників, виконавців, кращої роботи, т.д. Конкурс може бути самостійною формою роботи (музичний, фольклорний, танцювальний, поетичний) або складовою частиною будь-якого заходу, свята, ігри. Тематичні конкурси: краєзнавчий, професійний, конкурс - пошук, ерудитів. Форми конкурсів: читаючих родин, читців, концерт, фотоконкурс, малюнків.
Конкурс барона Мюнхгаузена - особисте або командне змагання з метою виявлення кращих вигадників. Чия історія буде найбільш цікавою, смішною, той і виявиться кращим «брехуном», кращим вигадником і найвеселішою людиною. Про конкурс слід повідомити за один - два дні до його проведення. Учасники конкурсу можуть демонструвати фотографії, фото-колажі, малюнки, креслення, проекти; залучати
«свідків» - друзів, батьків.
Конкурс лісових репортажів - імпровізована екологічна гра-змагання, в ході якої читачі пробують себе в ролі журналістської бригади, що працює над екологічними проблемами. Учасникам конкурсу необхідно підготувати « репортаж з місця подій » для інформаційної передачі. Щоб справитися із завданням, потрібно знати секрети репортерськї справи. По-перше знайти цікаву тему, по-друге визначити жанр репортажу (журналістське розслідування, інтерв'ю зі « знаменитістю » або ігровий сюжет) по-третє ; скласти яскравий та оригінальний текст. Бібліотекарю належить стати провідним ; зімітувати позивні передачі, почати веселе спілкування з аудиторією, цікавий огляд лісових, польових і річкових подій, підвести свою промову до першого репортажу, зі словами « Передають наші кореспонденти... » надати слово першому журналістської бригаді і т. д. Після кожного репортажу потрібно дякувати авторам, вкінці усієї передачі повідомити прогноз погоди на завтра і попрощатися з глядачами. Підсумки конкурсу підводить компетентне журі.
Спринт-конкурс - конкурс проведений швидко, за короткий час, може бути частиною великого заходу.
Консультація - порада бібліотекаря читачеві по якомусь питанню, пов'язаного з вибором літератури. Консультації проводяться біля книжкових полиць та виставок, у каталогів і картотек переважно індивідуально, але можуть бути і груповими. Цілі бібліотекаря: допомогти усвідомити запити, підказати раціональний шлях самостійного пошуку потрібної літератури. Консультацію супроводжують практичними вправами, в ході яких читачі самостійно розшукую потрібну їм інформацію.
Конференція - проходить у вигляді зборів (наукових, читацьких, підсумкових). Будь-який вид конференції вимагає ретельної підготовки: визначення теми і термінів проведення, оповіщення учасників, розробка програми, списки літератури для підготовки, формулювання дискусійно-проблемних питань і т.д.
Конференція науково-практична - спеціально організоване колективне обговорення професійних проблем. Повідомлення учасників характеризують науковий аналіз і конкретний досвід практичної діяльності.
Конференція читацька - активний метод масової роботи, який передбачає участь читачів, обговорення прочитаного, проводиться, як правило, по групі видань, об'єднаних серією, жанром чи темою, рідше по одній книзі або по творчості окремих авторів.
Прес-конференція - пізнавальний захід, організовується у формі рольової гри: зустріч членів певної «делегації» з «представниками преси», «кореспондентами» різних газет і журналів, «журналістами радіомовлення, телебачення, кіно і фотокореспондентами». Мета: обмін знаннями, вироблення правильного ставлення до історичних та поточних подій суспільного життя країни, міста, школи.
Конфетті новорічне - новорічне свято, що включає в себе набір різних жартівливих, театралізованих, ігрових форм і припускає участь всіх присутніх.
Казковий концерт - концерт, пов'язаний з тематики з казками або набір концертних номерів, що виконуються казковими героями.
Королівство бібліографічне - комплексний захід, що поєднує в собі різні форми бібліографічної роботи, як правило має казковий антураж.
Круглий стіл - форма колективної дискусії, що дозволяє всебічно розглядати різні питання і виробляти спільні рішення. До участі в дискусії можуть запрошуватися авторитетні фахівці, теоретики і практики, наукові співробітники, представники влади, громадських організацій та інші зацікавлені особи.
Круїз літературний - літературна подорож у вигляді морського круїзу, присвячена книгам на будь-які теми.
Лабораторія - захід, що носить дослідницький характер, стилізація науково-дослідної діяльності.
Лабораторія читацького смаку - захід в рамках якого проводиться вивчення читання тієї чи іншої групи читачів, виявляються кращі читацькі переваги.
Лабораторія читацької творчості - захід в рамках якого учасники виконують будь-які творчі роботи, пов'язані з читанням.
Лабіринт - гра-пошук зі складними заплутаними ходами, завданнями.
Лекторій - цикл лекцій об'єднаних однією темою, що проводиться регулярно протягом будь-якого часу.
Лекція - публічний виступ - монолог, яке демонструє сукупність поглядів з якого-небудь питання. Як правило потім слідують відповіді на питання аудиторії.
Лінійка - ритуальне уявлення, що припускає побудову учасників в шеренгах на майданчику ; потім оголошення, повідомлення, т.д.
Літературні загадки - це вгадування твору і автора за уривком з книги, із книжкової ілюстрації, по портрету письменника і т. п. Необхідно чітко організувати систему відповідей, щоб уникнути образ і необ'єктивності оцінки.
Літературний суд - рекомендується проводити серед молодіжної аудиторії у формі рольової гри, що імітує засідання суду. Захід має бути побудовано на стимулюванні пізнавальної читацької діяльності учасників.
Ліцей - цикл заходів з поглибленим вивченням будь-яких тем.
Ліцей для малюків - цикл розвиваючих заходів для дітей дошкільного віку.
Лотерея - організована гра типу вікторини, при якій розподіл питань залежить від випадкового вилучення того чи іншого квитка або номера (жереба, лоти).
Лото літературне - спеціально організоване змагання в знанні літератури з правилами традиційного лото. У лото грають дві команди з рівним числом гравців. Представник команди вибирає із заздалегідь підготовленого набору картку із завданням і зачитує вголос. Завдання на картках - тексти з літературних творів різних авторів. За стилем оповіді та змістом гравці повинні визначити звідки взято ці рядки і хто їх автор. Якщо відповідь на думку журі вірна, то гравець заштриховує одну клітку свого ігрового поля. Виграє та команда, яка заштрихує раніше (більше) клітини свого поля.
Марафон - цикл масових заходів, об'єднаних загальною тематикою. Спортивна назва виправдовує подолання якогось маршруту від старту до фінішу, наявність перешкод, змагальний характер. Інтелектуальні питання і творчі завдання, різноманітні конкурси складають програму бібліотечного марафону, який може тривати кілька днів. У марафоні бере участь велика кількість читачів.
Майстер-клас - одна з форм ефективного навчання, передача учням досвіду, майстерності, мистецтва в точному сенсі, найчастіше - шляхом прямого і коментованого показу прийомів роботи.
Майстерня радості - практичне заняття, де учасники займаються яким-небудь видом творчості (малюванням, співом, танцем, музикою, рукоділлям, твором казок і т. д.), що дозволяє насолодитися самим процесом творчості.
Місячник - цикл заходів, що проводяться в проміжку часу, рівний місяцю (наприклад, місячник екології, патріотичного виховання, місячник знань тощо).
Мікрофон вільний (відкрита трибуна) - ціннісно-орієнтована діяльність дітей в ситуації діалогу на задану актуальну тему, заснована на принципах демократії і плюралізму думок. Передаючи один одному імпровізований мікрофон (виходячи до трибуни), читачі вільно висловлюють свою точку зору, задають гострі питання. Виступи читачів повинні бути короткими, небанальними, пов'язаними з реальним життям. В цілому досить 7-10 повідомлень.
Міні-студія - невелике практичне заняття.
Мініатюри - ряд художніх постановок малих розмірів, що відрізняються точністю і лаконічністю.
Мітинг - збори для обговорення будь-яких значущих питань, що припускає демонстрацію поглядів у вигляді усних монологічних виступів окремих ораторів.
Мозаїка - комплексний захід, складений з ряду малих заходів, розважального характеру різноманітних за формою і тематикою.
Мозковий штурм (атака) - ефективний метод колективного обговорення, творчий пошук рішення проблеми, який здійснюється шляхом вільного вираження думки учасників і дозволяє використовувати свої інтелектуальні здібності. Структура: визначення проблеми, висловлювання ідей, відбір ідей, розвиток рішень.
Музей - захід, що розповідає про рідкісні факти, відомості, події.
Музей книги – захід що представляє книгу як найважливіший засіб інформації, поширення знань, освіти і виховання, як знаряддя спілкування, праці і боротьби, як предмет матеріальної культури і як своєрідний витвір графічного та декоративного мистецтва. Як захід - присвячено рідкісним і цінним книгам.
Музей літературний - захід, що розповідає про рідкісні факти в галузі літератури (маловідомі літературні факти). Може бути присвячений різним літературним жанрам.
Мюзикл - музично-сценічна постановка, в якій переплітаються діалоги, пісні, музика, важливу роль відіграє хореографія.
Мета - пропаганда літератури і знань, залучення до читання.
Огляд науково-популярної літератури - повинен привертати увагу до літератури пізнавального матеріалу. Можливо, виникне необхідність роз'яснити складні моменти, показати, як використовувати дану книгу і відомості, наведені в ній, особливо важливо підкреслити зв'язок наукових відомостей з життям. Кількість книг, які можна використовувати в огляді може бути різна - від однієї до десяти. Це залежить від мети, теми огляду, виділеного часу і можливостей бібліотеки.
Огляд театралізований - огляд з театралізованими елементами або включає в себе невеликі сценки.
Огляд-гра - у хід огляду включаються ігрові моменти, інформація про книги перемежовується з фрагментами ігор.
Огляд- інтерв'ю - огляд, що включає в себе елементи інтерв'ю.
Огляд- лекція - інформація про книги перемежовується з цікавим фактичним матеріалом.
Обговорення - масовий захід, який носить дискусійний характер.
Обговорення книг - масовий захід, який носить дискусійний характер і присвячене книгам. Обговорення книг, як правило, готується заздалегідь, але може початися і спонтанно. Бібліотекар керує обговоренням, готує питання.
Олімпіада - конкурси, огляди художньої самодіяльності, народної творчості або змагання на краще виконання певних завдань в якій-небудь галузі знань.
Панорама - захід що широко і оглядово охоплює будь-яку тему.
Парад книг (літературних героїв) - захід, що включає в себе урочисту ходу, огляд книг по одній темі або літературних героїв.
Подарунок читачеві (до Дня...) - захід розважального характеру про книги та читання, присвячене певній даті.
Подіум - захід, що містить урочистий сценарій та величавий прохід.
Подіум літературний (дефіле книжкове) - урочистий, величавий прохід по сцені учасників у яскравих, красивих костюмах, що демонструють при цьому кращі книги, можливо дефіле літературних героїв, обкладинок книг.
Поєдинок фантазерів - змагання між учасниками, командами на кращу фантазію на будь-яку або певну тему.
Поле чудес – розважальна шоу-гра. Складається з 3 раундів, у кожному з яких беруть участь по 3 гравця, фіналу і супер-гри. Ведучий загадує слово (рідко словосполучення) вказане на табло, а по ходу гри дає навідні підказки. Гравці по черзі крутять барабан. На барабані можуть випасти сектори з різним числом очок, які гравець отримає, якщо вгадає букву, або спеціальні сектори: музична пауза, приз, шанс, плюс, банкрут і т.д. У фінал з кожного раунду виходить по 1 гравцю. Вигравши гравцеві дається право на супер-гру: він повинен вгадати слово, відкривши 3 будь-які літери.
Посвята в читачі - свято, на якому звання « читач бібліотеки » отримують дошкільнята або учні молодших класів (1 класів).
Постановка театралізована (інсценізація) - постановка інсценованого подання літературного твору.
Похвала читачеві (книзі) - те ж що і бенефіс читача, книги.
Презентація - від слова «подарунок ». Ближче до свята, шоу ; поєднує в собі інформування читачів про нову, тільки що вийшла з друку книгу та її рекламу.
Прем'єра книги (журналу) - проводиться після попередньої роботи:
прочитання книги і критичної літератури, індивідуальні та групові бесіди з читачами. Попередньо оформляється книжкова виставка та готується рекомендаційні списки літератури. Структура заходу: короткий виступ бібліотекаря ; огляд чи розмова по книзі (подання журналу) ; читання найбільш цікавого уривка ; короткі читацькі відгуки про книгу ; зустріч з автором, видавцями, учасниками подій. Мета - пропаганда літератури. Найбільш вдало можна використовувати прем'єри книг для літ. краєзнавства, так як це дозволяє залучити до заходу всіх, хто брав участь у виході книги у світ.
Пригода - цікавий захід, сценарій якого складений як захоплююча пригода, ланцюг несподіваних подій для учасників.
Прес-конференція - захід, стилізований під збори представників засобів масової інформації, що проводиться офіційними особами з метою інформування з актуальних питань ; для бесіди і відповідей на їхні запитання.
Програма ігрова - захід, що складається з циклу ігор.
Програма інформаційна - захід, що інформує учасників з якої-небудь темі.
Програма конкурсна - захід, що складається з декількох конкурсів.
Програма концертна - захід, що складається з концертних номерів.
Програма пізнавальна - захід, що привертає увагу учасників до пізнавального процесу.
Програма розважальна - захід, що складається з конкурсів та ігор.
Програма навчально-ігрова - захід, що сполучає в собі навчальні та розважальні цілі, складається з навчального матеріалу, який закріплюється та ігровими формами.
Програма читання - цикл заходів, спрямованих на просування книги та читання, приурочений до певного часу або з певної теми. Наприклад, програма літнього читання.
Програма-розіграш - захід, що складається з циклу розіграшів.
Прогулянка - некваплива, неспішна екскурсія. Наприклад, прогулянка по бібліотеці.
Промо-акція - акція, спрямована на певну цільову аудиторію з метою стимулювання збуту товару або послуги, демонстрація продукції.
PR- кампанія (Паблік Рілейшнз) - рекламна компанія, що включає розробку і комплексне використання рекламних засобів, згідно єдиної ідеї впливу на думку і ставлення громадськості до рекламувати продукт.
PRO - рух книги - рекламна компанія з просування книги до читача.
Путівник - захід у вигляді усного, електронного або аудіовізуального довідника про яке-небудь місто, історичне місце , музей, країну. Часто розповідається про літературні місця.
Подорожі (диліжанси, екскурсії) - заходи в ігровій формі. При підготовці подорожі необхідна стилізація дороги або подорожі з обов'язковими зупинками - станціями, галявинами, островами, стежками, будиночками. Подорожі можуть бути тематичні, наприклад, подорож музичне.
Подорож віртуальна – електронна або аудіовізуальна подорож.
Подорож літературна - гра, яка проводиться по краєзнавчій, географічній, історичній, науково-популярній та художній літературі. Обов'язковий елемент літературної подорожі - карта або схема маршруту. Подорожі можуть бути очними і заочними.
Роздум / міркування - захід, побудований як ряд тем на будь-яку тему, викладені у логічно послідовній формі, і що протікає спокійно і неквапливо.
Репортаж - огляд - авторський огляд, який дає читачеві наочне уявлення про книги (твори) з авторською оцінкою, особистим ставленням до прочитаного.
Ринг-захід, де в кожному « раунді» 2 учасники один проти іншого відповідають на складні запитання глядачів, учасниками можуть бути відомі люди, письменники, кращі читачі.
Ринг літературний - гра-змагання 2 команд на краще знання літературного твору, творчості письменника і т.д.
Ринг правовий - гра-змагання 2 команд на краще знання права.
Ринг ерудитів - гра, де дві команди гравців одночасно відповідають на одне і те ж питання, причому якщо перший відповів правильно позбавляє суперника можливості відповісти на це ж питання. Перемагає команда, яка набрала більше очок.
Родовід книги - захід, присвячений історії написання книги.
Розіграш літературний (бібліографічний) - свято в самій незвичайній формі, загадування всіляких літературних та інших шарад, бібліографічних завдань.
Салон літературний - літературно-художній гурток з людей вибраного кола.
Світлиця літературна - фольклорне свято, присвячене народним традиціям та літературі.
Сквер (бульвар) бібліотечний - захід, що проводиться на вулиці з метою реклами книги і читання.
Слайд-програма - програма, що складається з перегляду слайдів, фотографій на будь-які теми з коментарями.
Слайд-подорож - програма, що складається з перегляду слайдів, фотографій, присвячених подорожі куди-небудь.
Суперечка - захід - зіткнення - зіткнення думок, в ході якого одна із сторін (або обидві) прагне переконати іншу в справедливості своєї позиції.
Стіл дискусійний - круглий стіл, що носить дискусійний характер.
Суд літературний (літературний суд) - рекомендується проводити серед молодіжної аудиторії у формі рольової гри, що імітує засідання суду. Захід має бути побудовано на стимулюванні пізнавальної читацької діяльності учасників.
Скринька літературна - літературна гра, де питання і завдання дістаються із скриньки.
Творча лабораторія - захід з обміну досвідом, знаннями і т.д. у цікавій, творчій формі
Театр книги - інсценування книг, з атрибутикою театрального простору: декорації, ширма, куліси і т.д.
Театр ляльковий - одна з різновидів лялькового виду театрального мистецтва.
Тир інтелектуальний - інтелектуальна гра, в грі беруть участь 2 або більше учасників (команд) ; атрибутика: мішені, різнокольорові гуртки (стікери), що позначають місця попадання. Гра проводиться в 3 і більше етапів. На кожному етапі задається відстань до мішені від 10 до 100 метрів (складність питань), кожен учасник отримує від 3 до 5 пострілів (питань), правильність відповіді означає влучність попадання (від 1 до 5 балів). Виграє той, хто набрав більше очок.
Ток-шоу - На обговорення виноситься яке-небудь філософське питання (наприклад: що таке любов ?). Учасникам пропонується обговорити кілька життєвих ситуацій, розіграних акторами. Бібліотекар керує обговоренням. Мета - моральне виховання читачів, дискусія, обговорення якого-небудь питання, в яких беруть участь запрошені в студію глядачі.
Турнір - змагання - змагання на різні теми 2 або більше учасників (команд), яке проводиться у вигляді серії боїв.
Урок - форма організації навчання. Наприклад, урок літератури, урок пам'яті. Може включати цікаві та ігрові елементи. Наприклад, урок веселий, урок цікавий, урок - гра, урок - подорож, урок - казка, урок - фантазія.
Урок бібліотечний (бібліографічний) - уроки, що дозволяють давати знання про книгу, бібліотеку, бібліографію.
Урок інтегрований - урок, в ході якого здійснюється взаємозв'язок між різними предметами.
Урок комплексний - урок, в якому використовуються різні прийоми, форми і способи в їх гармонійному поєднанні для досягнення єдиної мети.
Урок творчий - навчання творчого читання. Завдання бібліотекаря дати роботу дитині, пробудити в ній найсвітліші почуття. У процесі уроку створюються творчі роботи.
Усний журнал - активна форма пропаганди новинок друку. За змістом і структурою схоже на друкований журнал. Він складається з ряду розділів - « сторінок ». Кожна сторінка містить інформацію про літературу з певної теми і завершується рекомендацією друкованих джерел, традиційний метод діяльності. Відмітна особливість - відображення актуальних, хвилюючих багатьох, проблем. Має періодичність. Важливо оформлення журналу: обкладинка, титульний лист, заголовки рубрик, символи й атрибути. Для оформлення усного журналу можна використовувати комп'ютерні презентації.
Феєрія - представлення казкового змісту, відмінна пишною постановкою і сценічними ефектами. Чарівне, казкове видовище.
Фестиваль - широка громадська святкова зустріч, що супроводжується оглядом досягнень якихось видів мистецтва. Може бути на самі різні теми, наприклад: фестиваль молодіжної книги, фестиваль професій, фестиваль здоров'я.
Флешмоб - в перекладі з англійської « швидкий натовп», « спалах » натовпу », « миттєвий натовп ». Збір людей з метою проведення одноразової акції. Це заздалегідь спланована масова акція, в якій велика група людей раптово з'являється в громадському місці, протягом декількох хвилин вони виконують заздалегідь обумовлені дії абсурдного змісту (за сценарієм) і потім одночасно швидко розходяться в різні сторони, як ні в чому не бувало. Підготовка та координація акції відбувається за допомогою спілкування в мережі Інтернет.
Форум - широкі представницькі збори, з'їзд.
Фото-крос - змагання фотографів, гонка з тематичними і тимчасовими рамками. Найталановитіші та активні учасники отримують призи на церемонії нагородження переможців, яка проходить після кожного фото-кросу. Для визначення переможців враховуються художність; оригінальність ; швидкість ; відповідність завданням. Наприклад, фото-крос «Місто читає » - за певний час зняті фотографії читаючих людей на вулицях міста.
Хіт-парад - парад популярності творів або їх авторів, який визначається в результаті опитування.
Хобі-клуб - клуб, який об'єднує людей з певним хобі (різновид розваги, якесь заняття, захоплення, що не несе особливих матеріальних затрат).
Хоровод -захід, що складається з наступних один за одним невеликих жартівливих питань, завдань (наприклад, хоровод питань) або розповідає про малі фольклорні жанри (наприклад, хоровод казок, хоровод загадок).
Хронограф - захід - розповідь по роках про якісь історичні події, побудований за типом літопису.
Хроніки літературного життя - розповідь про будь-які літературні події в хронологічній послідовності.
Церемонія – бесіда про прекрасне, про мистецтво, літературу, живопис, супроводжується розповіддю про традиції, обрядом за встановленими правилами. Наприклад, чайна церемонія.
Цикл зустрічей - кілька зустрічей, об'єднаних однією темою або автором.
Чаювання театралізоване - вечір з частуванням та елементами театралізації.
Чародій - вечір (під Новий рік) - новорічна вистава (вечір), створюється атмосфера чуда, чарівництва.
Шабаш (на ніч всіх святих) - захід, присвячений містичній або екзотеричній літературі, стилізований під розгул нечистої сили, використовується для роботи з молодіжною аудиторією.
Школа - цикл навчальних заходів, за заздалегідь розробленою програмою.
Школа геніїв - цикл інтелектуальних заходів з різних тем.
Школа спілкування - цикл заходів, що навчають навичкам спілкування.
Шоу - яскраве уявлення, розраховане на галасливий зовнішній ефект, розважальна програма з ефектним музичним і візуальним супроводом.
Шоу інтелектуальне - яскрава інтелектуальна розважальна програма.
Шоу - програма - програма, що складається з декількох ефектних, яскравих номерів.
Щасливий випадок - інтелектуальна гра. У грі беруть участь три команди по 4 - 5 чоловік у кожній. Гра проводиться в 4 гейми: бліц, « заморочки з бочки », «темна конячка», « гонка за лідером». Виграє та команда, яка набрала більше очок.
Ювілей - урочисто відзначається річниця знаменної події, життя або діяльності будь-якої особи, існування установи, підприємства, організації і т. д. У бібліотеці може бути: ювілей книги, жанру, ювілей письменника, ювілей бібліотеки.
Ярмарок - захід, присвячений народним звичаям, святам з іграми, забавами, піснями. Обов'язково супроводжується виставкою де здійснюється продаж демонстрованої продукції.
Ярмарок творчих ідей - акція, яка спрямована на виявлення проектів, здатних внести в культурне життя установи новизну, креативність, здатних підвищити інтерес різних верств населення та громадських груп до культурних форм проведення дозвілля і самостійної творчості, проводиться у формі усних виступів або медіа - презентації, що розповідають про проекти, ідеї.