Кам’янська міська бібліотека ім Т.Г. Шевченка

Вітаємо Вас на сайті нашої бібліотеки

Бібліотека

Наше місто

Плевако Олександр

«Не верю, что звери не говорят,
Что думать не могут певчие птицы,
Что только инстинкты у хитрой лисицы,
А пчелы не знают, чего творят»
А. Я. Яшин

Немає на землі такої людини, яка б не любила природу. Олександр Антонович ПЛЕВАКО – справжній природолюб. У своєму житті він багато подорожував (Урал, Єнісей, побережжя Азовського моря). Але, куди б не кидала його доля, він завжди пильно придивлявся до життя тварин: їх поведінці, звичкам.

Незабаром з'явилося бажання поділитися всім цікавим, що побачив за своє довге життя. У журналах, газетах були опубліковані невеликі розповіді про життя братів наших менших. Одна за одною виходять 4 книги: «Крихітка», «Цікаві вчинки тварин», «Вірний» в київському видавництві «Веселка», а в Дніпропетровському книжковому видавництві – книга «Пригоди тварин».

Кожна книга – одкровення: біль, відчуття ніжності і доброта. Ось нещасний пес Заграй («Вірний») зі всіма своїми достоїнствами і недоліками: відданістю, кмітливістю і надзвичайно задирчастою вдачею, яка приводить його до загибелі; життєрадісний і самовпевнений жеребець Аракс, що втратив довіру до людей, пес Вірний, який в роки війни навчився носити своїй старенькій господині паливо. А скільки в книзі глибоких, торкаючих душу ситуацій. Теплом наповнюється серце, коли ми бачимо, що два досконало самотніх істоти: пес Заграй і Петро Миколайович подружилися, і стали разом переживати нелегкі умови життя, одаровувавши один одного теплом, на яке тільки здатні хвора людина і собака.

Олександр Антонович готував до перевидання всі чотири збірки, які повинні були об'єднатися під загальною назвою «Цікава поведінка тварин». Але не встиг. Залишилася незавершеною автобіографічна повість «Сашкове дитинство», яка охоплювала б період з 1900 по 1912 роки. У цей рік автор поступив в гімназію.

Читачам було б цікаво прослідити події очима сільського хлопчика, чиє дитинство співпало з початком сторіччя.

БІБЛІОГРАФІЯ:

  1. Плевако О. Під захист попутника: Оповідання; Артист // Заграви над Дніпром: Літературно-художній збірник Дніпродзержинського міського літературного об’єднання. – Дніпропетрвськ. – 1959. – с.: 103-105.

 

ОЛЕКСАНДР АНТОНОВИЧ ПЛЕВАКО народився 9 травня 1899 р. на Харківщині.

Середню освіту здобув у Харківській гімназії (1910 – 1918 рр.), вищу – в Київському інституті народного господарства (1918 – 1922 рр.).

Багато років Олександр Антонович працював на посадах економіста, начальника планового відділу на заводах і в установах Бердянська та Дніпродзержинська.

О. А. Плевако – справжній природолюб. Йому довелося багато подорожувати (Урал, Єнісей, узбережжя Азовського моря). Але куди б не закидала його доля, не залишав його інтерес до життя тварин, їх поведінки та звичок. Так і з’явилось бажання поділитись своїми спостереженнями.

На літературну стежку О.А. Плевако направив Остап Вишня, прослухавши два його оповідання. Відомий письменник порадив О. Плеваку зібрати всі оповідання і видати книгу, пообіцявши свою підтримку.

Незабаром в обласних журналах і газетах були опубліковані оповідання з життя «братів наших менших». Їх з інтересом зустріли читачі. Всього у О. А. Плевако вийшли в світ 4 книги: «Крихітка», «Вірний», «Пригоди тварин», «Цікаві вчинки тварин».

З 1953 року Олександр Антонович – постійний член літературного гуртка «Прометей» м. Дніпродзержинська, який потім став міським літературним об’єднанням.

Темі захисту природи і тварин письменник присвятив все своє життя. Чи все ми робимо щоб оберігати представників живої природи, які оточують нас? Замислитись над цим допомагають твори нашого письменника-земляка Олександра Антоновича Плевако.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Плевако О. Вірний: Оповідання. – К.: «Веселка», 1978. -196 с.
  2. Плевако О. Зігнав гнів: Оповідання // Україна. – 1981. – №32. – с.16.
  3. Плевако А. Необычный сторож: Рассказ //Знамя Дзержинки. – 1978. – 19 августа. – с.4.
  4. Плевако О. Пригоди на морі: [Уривок з повісті «Сашкове дитинство»] //Дзержинець. – 1981. – 15 серпня.
  5. Плевако О. Пригоди тварин. – Дніпропетровськ, 1960. – 18 с.
  6. Плевако О. Чорна пурга: [Уривок з повісті «Заграй»] //Дзержинець. – 1973. – 7, 10, 11 квітня.

*******

  1. Бєляєв В. Пером і словом: [Про творчість О.Плевако] //Зоря. – 1982. – 3 листопада.
  2. Бєляєв В.  Розповіді про наших друзів: [Про книгу «Вірний» О.Плевако] // Дзержинець. – 1978. – 22 вересня. – с.3.
  3. Жалдак Л. Книга нашого земляка: [Про збірку оповідань «Вірний» О.Плевако] //Дзержинець. – 1978. – 29 серпня.
  4. Івашина Н. Оповідач з добрим серцем [Про життєвий і творчий шлях О.Плевако] //Дзержинець. – 1969. – 14 жовтня.
  5. Околітенко Н. Поряд з тобою: [Рецензія на оповідання О.Плевако «Вірний»] // Літературна Україна. – 1979. – 1 червня.
  6. Правденко С. Дороговказ у чарівний світ: [Про творчість письменника О.А.Плевако] //Прапор юності. – 1969. – 7 жовтня.
  7. Шатров М. Чарівна крихітка: [Творчість О.Плевако] //Зоря. – 1969. – 7 жовтня.